Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bakan Bayraktar, Türkiye’nin Enerji Vizyonunu ve İşbirliklerini Değerlendirdi

Bakan Bayraktar, Türkiye’nin Enerji Vizyonunu ve İşbirliklerini Değerlendirdi

haberci haberci -
12 0

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda Türkiye’nin Enerji Hedefleri

Bakan Bayraktar, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin enerji konusundaki önceliklerinin doğal gaz ve nükleer enerji olduğunu vurguladı. Rusya ile bu alanda yoğun bir işbirliği yürütüldüğünü belirtti.

Türkiye’de Doğal Gaz Ticaret Merkezi Kurulması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in hedefi doğrultusunda, Türkiye’de doğal gaz ticaret merkezi kurulması planlarına değinen Bayraktar, bu konuda İstanbul Finans Merkezi’nde BOTAŞ ve Gazprom ortaklığında bir işletme şirketi kurulacağını açıkladı.

Türkiye ve Rusya Arasındaki Nükleer İlişkiler

Bakan Bayraktar, Türkiye’nin nükleer enerjiye verdiği önemi vurgulayarak, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde yoğun çalışmaların sürdüğünü ve Türkiye’nin 2050’ye kadar toplam 12 reaktör ve 15 bin megavatlık nükleer güce ulaşmayı hedeflediğini belirtti. Bu konuda Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’la iş birliği görüşmelerine devam ettiklerini ifade etti.

Doğal Kaynak Ticareti ve Enerji Dönüşümü

Bakan Bayraktar, doğal gaz ticareti ve nükleer enerjinin yanı sıra, doğal kaynaklar ve enerji dönüşümü konularında da Türkiye’nin Rusya ile iş birliğini artırmayı hedeflediğini belirtti. Temiz enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaca dikkat çekerek, tüm dünyada yaşanan elektrik talebinin karşılanması için yenilenebilir enerji kaynaklarının yanı sıra nükleer enerjinin de önemli olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar