Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Avrupa Ülkelerinde Sahipsiz Hayvanlarla Mücadele

Avrupa Ülkelerinde Sahipsiz Hayvanlarla Mücadele

haberci haberci -
13 0

Avrupa Ülkelerinde Sahipsiz Hayvanlarla Başa Çıkma Yöntemleri

Avrupa ülkelerinde sahipsiz hayvanlar, yasalar çerçevesinde oluşturulan ekiplerce toplanıyor, kısırlaştırılıyor ve çip kullanımı zorunluluğu sayesinde kayıt altında tutuluyor. Evcil hayvanlarını sokaklara bırakanlara caydırıcı cezalar uygulanıyor ve yerleşim yerlerinde sahipsiz hayvanlara izin verilmiyor. Sahipsiz hayvan konusu, birçok Avrupa ülkesinde uygulanan kanunlarla çözülmüş durumda.

Belçika’da Sahipsiz Hayvanlarla Mücadele

Belçika’da sahipsiz hayvanlara rastlanmamasının en büyük nedeni barınaklar Belçika’da sahipsiz hayvanlar, bağışçıların finanse ettiği barınaklara götürülüyor. Ülkedeki köpeklere çip takılması zorunlu ve bulunan sahipsiz köpeklerin çipleri incelenerek sahipleriyle iletişim sürecine geçiliyor.

Almanya’da Sahipsiz Hayvanlarla Mücadele

Almanya’da hayvan sahipleri vergi ödüyor ve evcil hayvan sayısının 10 milyonu geçtiği ülkede, köpek sahiplerinden yılda 400 milyon avro vergi toplanıyor. Almanya’da hayvan yetiştirmek sıkı kurallara tabi ve sahipli ve saldırgan cins köpekler, birini ısırınca barınağa alınıyor.

İspanya’da Sahipsiz Hayvanlarla Mücadele

İspanya’da sokaktaki sahipsiz hayvanlarla başa çıkabilmek için barınak inşa edilmesi, zorunlu kısırlaştırma, çip kullanımı gibi önlemler alınmış durumda. Ülkede yılda 200 binden fazla hayvan terk edildiği halde sokaklarda sahipsiz köpeğe rastlanmazken, ilgili kuruluşlar kamu ve sivil toplum işbirliğinde faaliyet gösteriyor.

İlgili Yazılar