Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Atasever ve Ekibinin Uzay Macerası

Atasever ve Ekibinin Uzay Macerası

haberci haberci -
11 0

Atasever’den Uzay Yolculuğu Deneyimi

Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever, “VSS Unity” yörünge altı aracıyla gerçekleştirdiği uzay yolculuğu sonrasında New Mexico’daki Spaceport tesisinde basın toplantısı düzenledi. Atasever, uçuşunun oldukça yoğun geçtiğini belirterek, roket motorunun çalışması ve mikro yer çekiminde süzülmek gibi deneyimlerin çok etkileyici olduğunu vurguladı.

Atasever’in Görevdeki Başarısı

Atasever, uçuş sırasında taşıdığı üç faydalı yükün operasyonlarını başarıyla tamamladığını ifade ederek, görevin bilimsel yönünün büyük bir başarı olduğunu ve gelecek yıllarda Türkiye için önemli araştırmaların yapılacağını belirtti.

Atasever’in Duygusal Anları

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hediye ettiği Türk bayrağı ve Azerbaycan bayrağını yanında götüren Atasever, bu jestin Filistin halkı için anlamlı olduğunu ifade etti. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dayanışmayı simgeleyen Atasever, bu duygusal anları da paylaştı.

Türkiye’nin Uzaydaki Geleceği

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil, Türkiye’nin uzay endüstrisinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, milli uzay programı kapsamında hedeflerini paylaştı. Türkiye’nin uzaya bağımsız erişmeyi ve uluslararası iş birliklerini arttırmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Gençlerin Geleceği İçin Umudun Işığı

Axiom Space Baş Astronotu Michael Lopez-Alegria, Türkiye’deki gençlerin uzay endüstrisindeki potansiyelini vurgulayarak, genç nesillerin cesur hayaller kurmaları ve bu hedeflere ulaşmaları için teşvik edilmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’deki gençlerin geleceğin parlak olduğuna inandığını ifade etti.

İlgili Yazılar