Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Aspendos Antik Kenti’nde 2 Bin Yıllık Heykeller Bulundu

Aspendos Antik Kenti’nde 2 Bin Yıllık Heykeller Bulundu

haberci haberci -
10 0

Antalya’nın Tarihi Aspendos Antik Kenti’nde Heykeller Ortaya Çıktı

Antalya’nın Serik ilçesi Belkıs Mahallesi’ndeki Aspendos Antik Kenti, tarihi ve yaşam izleriyle 6 bin yıl öncesine kadar uzanıyor. Kent, ender antik tiyatrolardan biri ve su kemelerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

2008 yılında başlayan yüzey araştırmalarıyla keşfedilen antik kent, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin Doç. Dr. Mustafa Bilgin başkanlığında yapılan çalışmalarla gün yüzüne çıkarılıyor.

Roma Dönemine Ait Heykeller Agora Alanında Bulundu

Aspendos Antik Kenti’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen çalışmalar kapsamında Roma dönemine ait, yaklaşık 2 bin yıllık Zeus ve Afrodit heykelleri keşfedildi. Heykeller, antik kentin zengin tarihsel mirasını gözler önüne seriyor.

Arkeologlar Heyecanla Çalışmalarını Sürdürüyor

Aspendos Kazı Başkan Yardımcısı arkeolog Hüseyin Tolga Candur, antik kentte yapılan kazı çalışmalarıyla 6 bin yıl öncesine kadar uzanan yaşam izlerine rastlandığını belirtti. Candur, keşfedilen heykellerin Roma İmparatorluğu’nun erken dönemlerine ait olduğunu ve mimari yeniliklerle karşılaşabileceklerini ifade etti.

Heykellerin belgelenme, temizlik ve restorasyon çalışmalarının ardından Antalya Müzesi’ne teslim edileceği açıklandı. Kazı çalışmalarının hızla devam ettiği Aspendos Antik Kenti’nde, önemli keşiflerin ve sürprizlerin beklendiği vurgulandı.

İlgili Yazılar