Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Araştırma: Çocuklar da Dedikodudan Etkileniyor

Araştırma: Çocuklar da Dedikodudan Etkileniyor

haberci haberci -
6 0

Çocuklar da Dedikodu Yapıyor ve Etkileniyor

Araştırmacılar, dedikodunun ilişkileri nasıl etkilediğini inceledi ve sadece yetişkinlerin değil, çocukların da dedikodudan zevk aldığını ortaya çıkardı. Yapılan yeni araştırmalara göre, çocuklar da yetişkinler gibi dedikodu yapıyor ve olumsuz söylentilere kolayca kapılabiliyorlar.

Çocuklar Olumlu ve Olumsuz Dedikodular Arasında Fark Yapıyor

Araştırmada, olumlu, tarafsız veya olumsuz dedikoduları paylaşan kuklaların videoları gösterilen yedi yaşındaki 108 çocuktan oluşan bir grup incelendi. Olumsuz dedikodu, bir kişinin bir akranının oyuncağını kırdığını veya çaldığını, birine vurduğunu veya birini dışladığının söylenmesini içerirken; olumlu dedikodular arasında ise kişinin oyuncaklarını paylaştığı, başı belada olan bir akranına yardım ettiği ve bir akranının odayı temizlemesine yardım ettiği yer aldı.

Dedikodu Çocuklar İçin Etkili

Araştırma sonuçlarına göre, çocuklar birden fazla kaynaktan gelen olumlu dedikodulara daha fazla güven duyarken, tek bir olumsuz dedikodu, o kişiye çıkartma vermemeye karar vermeleri için yeterli oldu. Çocuklar dedikodu aracılığıyla sosyal gruplarında kimin iyi ya da kötü olduğu hakkında bilgi edinirken; manipüle edilebileceği veya önyargılı olabileceği konusunda dikkatli olmaları gerektiği vurgulandı.

Kadınların Dedikodu ile İlişkisi

Daha önce yapılan bir araştırma, başkaları hakkında dedikodu yapan kadınların kıskançlık ve düşük özgüvenden kaynaklandığını gösterdi. Genç kadınların romantik rakiplerle başa çıkmak amacıyla dedikodu yaptığı keşfedilirken; romantik ilişkilerde daha kıskanç olan kadınların, rakiplerinin cinsel itibarlarına zarar verebilecek olumsuz bilgileri yayma olasılıklarının daha yüksek olduğu belirlendi.

İlgili Yazılar