Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Antik Yunan Ritüel Yapısı Papoura Tepesi’nde Keşfedildi

Antik Yunan Ritüel Yapısı Papoura Tepesi’nde Keşfedildi

haberci haberci -
20 0

Yunanistan Kültür Bakanlığı Tarafından Yapılan Açıklama

Yunanistan Kültür Bakanlığı, Papoura Tepesi’nde bulunan 1800 metrekarelik antik yapının ritüel veya dini amaçlarla kullanılmış olabileceğini duyurdu.

Antik Yapının Özellikleri

Labirentimsi yapının sekiz eşmerkezli taş halkadan oluştuğu ve ortalama 1,4 metre kalınlığında, bazı yerlerde ise 1,7 metre yüksekliğinde olduğu belirtildi. Arkeologlar, yapılan incelemeler sonucunda yapının Girit’in Minos kültürüne ait olabileceği düşüncesinde.

Minos Kültürü ve Ritüel Alanlar

Minos kültürü, antik ritüellerde kullanılan zirve kutsal alanlarıyla ünlüdür. Bu tür alanlar genellikle dini mimari ve Minos sanatının örneklerini barındırır. Papoura Tepesi’ndeki yapının da bu kültüre ait olabileceği düşünülmekte ancak zirve kutsal alanı olup olmadığı henüz netlik kazanmamıştır.

Ritüel Törenler için Kullanıldığı Düşünülüyor

Yapı içinde bulunan hayvan kemiği kalıntıları, ritüel törenlerde kullanılmış olabileceğini işaret ediyor. Yapının MÖ 2000-1700 yıllarına, yani Orta Minos dönemine tarihlendiği belirtiliyor.

Kültürel Mirasın Korunması

Yunanistan Kültür Bakanlığı, yapılan keşifler sonrasında modern inşaatlardan korunacağını ve gerekli önlemlerin alınacağını açıkladı. Bakan Lina Mendoni, “Bu eşsiz buluntu, kültürel mirasın korunmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar