Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ankara Tren Garı Katliamı Davası Yargılanmaya Devam Ediyor

Ankara Tren Garı Katliamı Davası Yargılanmaya Devam Ediyor

haberci haberci -
15 0

Ankara Tren Garı’nda 10 Ekim 2015’te IŞİD’in Canlı Bombalarıyla Gerçekleşen Katliam Davasının 25. Duruşması Başladı

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Ankara Tren Garı’nda gerçekleşen 10 Ekim 2015’te IŞİD’in canlı bombalarıyla 104 kişinin katledilmesine ilişkin davanın 25. duruşması başladı.

Önemli Katılımcılar ve Destekler

Duruşmaya, 10 Ekim Barış Derneği üyeleri, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları, CHP milletvekilleri Semra Dinçer, Aliye Timisi Ersever, Ali Gökçek, Rıfat Nalbantoğlu, Türkan Elçi, Aliye Coşar, Orhan Sarıbal, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Hasan Öztürk, EMEP Milletvekili İskender Bayhan ile DEM Parti Milletvekili Özgül Saki gibi pek çok siyasi parti, sendika, meslek odası ve yüzlerce yurttaş izleyici olarak katıldı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Katılım Talebi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, davaya katılmak istediklerini belirterek, ”Huzurdaki dosya Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük katliam dosyası. Bu olay belki de yüzlerce yıl sonra anılacak bu yargılama da öyle. TBB, insan haklarını korumak görevi doğrultusunda insanlığa karşı işlenen suçlar açısından açılan ilk dava olmasından dolayı katılmak en doğal hakkıdır” ifadelerini kullandı.

Avukatların Tepkileri ve Adalet İstekleri

Avukatlar, IŞİD’in insanlığa karşı suç işlediğinin kabul edilmesi gerektiğini vurgularken, mahkemenin taleplerine genellikle red cevabı verdiğini belirttiler. Bu duruma tepki gösteren avukatlar cübbelerini çıkararak ailelerin yanına geçti ve salondakiler ”Adalet istiyoruz” diyerek avukatlara destek verdi. Mahkeme başkanı, duruşmaya ara verdi ve ailelerin tepkileri dikkate alındı.

İlgili Yazılar