Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Amazon Ormanlarının Kuraklığa Dayanıklılığı Araştırıldı

Amazon Ormanlarının Kuraklığa Dayanıklılığı Araştırıldı

haberci haberci -
11 0

Belçika’daki KU Leuven Üniversitesi’nde Yapılan Çalışma

Belçika’nın KU Leuven Üniversitesi’nden araştırmacıların liderliğinde yapılan çalışmada, Amazon Ormanları’nın kuraklığa dayanıklılığı incelendi. Araştırmacılar, 2001-2019 yıllarındaki bitki örtüsü faaliyetlerinin uydu görüntülerini inceleyip, aylık analiz ederek yerel yağış verileriyle karşılaştırdı.

Araştırmanın Buldukları ve Tespitler

Araştırmacılar, kuraklıkların sıklığı, yoğunluğu veya süresinin Amazon bitki örtüsünün dengesini nasıl etkilediğini inceleyerek bölgedeki yetişkin bitki örtüsünün kendini yenileme sürecinin yüzde 37 yavaşlama eğilimi gösterdiğini tespit etti. Kuraklığın şiddetinin ve süresinin ormanın dengesini bozduğunu vurgulayan araştırmacılar, “Genel anlamda ormanlar yine de büyük bir direnç gösteriyor ve bu, olumlu bir şey. Öte yandan, 2015’ten bu yana tropikal yağmur ormanlarının kendini yenilemesinde kayda değer bir yavaşlama görüyoruz” ifadelerini kullandılar.

Amazon Ormanları ve Ekosistemin Önemi

Ekosisteminin yenilenmesinin büyük bölümü yağışlara bağlı olan Amazon Ormanları, yeryüzündeki oksijenin büyük bir kısmını ürettiği için “Dünyanın akciğeri” olarak tanımlanıyor. Araştırmanın sonuçları, “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayımlandı.

İlgili Yazılar