Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Alzheimer İlacı Yeni Umutlar Vadeder

Alzheimer İlacı Yeni Umutlar Vadeder

haberci haberci -
13 0

Yeni İlaç Alzheimer Hastalığının Ana Belirtilerini Azaltıyor

Kanada ve ABD merkezli Ontario, Stanford Üniversitesi ve Kaliforniya üniversitelerinden bilim insanları, Alzheimer hastalığında umut veren bir gelişme kaydetti. Yapılan araştırmalarda, günde iki kez alınan hapların, hastalığın ana belirtilerinden biri olan amiloid adı verilen zararlı beyin proteininin düzeylerini yaklaşık yüzde 10 oranında azaltabildiğini belirledi.

Beyindeki Olumlu Etkiler Altı Ayda Gözlemlendi

Uzmanlar, diğer deneysel tedavilerden farklı olarak, bu yeni ilacın beyindeki faydalarının kullanımından altı ay sonra gözlemlendiğini açıkladı. Üstelik, ilacın yan etkileri de oldukça hafif düzeydeydi; en yaygın olanları ise ishal ve baş ağrısıydı.

Önemli Bir Hedef: P75NTR Reseptörü

Yeni ilaç, beyindeki P75NTR adı verilen ve beyin hücresinin hayatta kalmasını ve gelişimini düzenlemeye yardımcı olan spesifik bir reseptörü hedef alıyor. Bu reseptörün hedef alınmasıyla beyindeki amiloid oluşumunu önemli ölçüde yavaşlattığı gözlemleniyor. Bu da Alzheimer hastalığının seyrini olumlu yönde etkileyebilir.

Alzheimer’a Yeni Bir Bakış Açısı

Alzheimer hastalığının nedeni hala tam olarak bilinmezken, bilim insanları, beyin hücrelerinde ve çevresinde anormal protein birikmesinin hasara yol açtığını düşünüyor. Yapılan bu araştırma, Alzheimer tedavisinde yeni bir umut ışığı olabilir ve milyonlarca insanı etkileyen bu hastalığa karşı önemli bir adım olabilir.

İlgili Yazılar