Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Almanya’da Enflasyon Yükseliyor: Türkiye ile Karşılaştırma

Almanya’da Enflasyon Yükseliyor: Türkiye ile Karşılaştırma

haberci haberci -
19 0

Almanya’da Enflasyon Mart Sonunda Yüzde 2, Nisan Sonunda Yüzde 2.2’ye Ulaştı

Almanya’da enflasyon, corona dönemi ve Rusya-Ukrayna savaşı öncesi seviyelere geri döndü. Yıllık enflasyon mart sonunda %2 iken nisan sonunda %2.2’ye yükseldi. Çarşı pazarda fiyatlar düşerken, Almanya’da yaşayan bir emekli, 1800 Euro maaşıyla bir ayda 180 kilo biftek alabiliyor.

Asgari Ücret Artışı ve Etkileri

Başbakan Scholz, gelecek yıl asgari ücreti 15 Euro yapma sözü verdi. Böylece asgari ücret brüt 3000 Euro olacak. Almanya’da asgari ücretli saatte 12,41 Euro alırken, bu rakamın 15 Euro’ya çıkması bekleniyor. Bu artışlarla birlikte asgari ücretlinin maaşı yükselirken, Türkiye’deki asgari ücretliyle karşılaştırıldığında ciddi farklar görülüyor.

Gıda Fiyatları ve Enflasyon Değişimleri

Almanya’da enflasyondaki artışın sebebi, corona döneminde indirilen KDV’nin yeniden yüzde 19’a çıkarılması oldu. Bu nedenle fiyatlar geçen yıla göre %1.2 arttı. Ülkede enflasyon, Türkiye’nin çok altında seyrediyor ve gıda fiyatları Türkiye’nin altına indi.

Almanya-Türkiye Fiyat Karşılaştırması

Almanya’dan Türkiye’ye tatil için gidenler, Türkiye’den daha ucuza alışveriş yapabiliyor. Birçok ürün Türkiye’nin yarı fiyatına ya da en az %25 daha ucuz. Türkiye’ye yapılan alışverişlerin artmasıyla birlikte, Türkiye’ye turist olarak gidenler artık Alman ürünlerini Türkiye’ye götürüyorlar.

Emekli Maaşları ve Yaşam Maliyeti

Almanya’da emekli maaşları ortalama %4.3 oranında artacak. Ortalama emekli maaşı erkeklerde 1800 Euro, kadınlarda ise 1700 Euro civarında. Ancak son fiyatlarla birlikte Almanya’dan emekli olanların, Türkiye’de yaşama maliyetinin arttığı görülüyor. Almanya’da yaşam maliyetinin Türkiye’ye göre daha yüksek olması, emeklilerin tercihlerini etkiliyor.

İlgili Yazılar