Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. AKP’nin Millet Bahçesi Projeleri Tasarruf Gerekçesiyle Durduruldu

AKP’nin Millet Bahçesi Projeleri Tasarruf Gerekçesiyle Durduruldu

haberci haberci -
9 0

Çevre Bakanlığı Millet Bahçelerini İsraf Kapısı Olarak Değerlendirdi

AKP’nin 81 ilde hayata geçirmeyi planladığı 81 milyon metrekarelik millet bahçesi projeleri, tasarruf gerekçesiyle askıya alındı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, millet bahçelerinin israf kapısı olduğunu belirterek projelerin durdurulduğunu duyurdu.

138 Proje Etkileniyor

Çevre Bakanlığı’nın aldığı kararla, bugüne kadar 20 milyar lira harcanan millet bahçesi projeleri durduruldu. Toplamda 138 proje etkilendi ve TOKİ tarafından yürütülen inşaatlar yüzde 75’in altında kalanlar için durdurulma kararı alındı.

Yapım Maliyetleri ve İptaller

2018’den bu yana tamamlanan 150 millet bahçesi bulunurken, 138 millet bahçesinde çalışmalar devam ediyor. İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi 2 milyar 174 milyon TL’lik maliyetiyle dikkat çekiyor. Ayrıca, Karabük ve Safranbolu Millet Bahçesi projeleri de durdurulan projeler arasında yer alıyor.

2024 Harcamaları

2024 yılının ilk 4 ayında millet bahçesi projelerine toplamda 620 milyon TL harcandı. Bu dönemde 12 ayrı ihale gerçekleşti ve 6’sı pazarlık, 3’ü ise açık ihale yöntemiyle yapıldı.

Örnek Projeler ve İhaleler

Rize İli Merkez İlçesi Millet Bahçesi için yapılan ihalede en düşük teklif 405 milyon 525 bin TL oldu. Edirne il merkez ilçesi için yapılan millet bahçesi ihalesi 186 milyon 600 bin TL’ye gerçekleşirken, Şanlıurfa’da Eyyübiye Millet Bahçesi için gübre ve torf alımı ihalesinde 1 milyon 976 bin TL ödendi.

İlgili Yazılar