Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. AKP Sosyal Politikalar Başkanlığı, Doğum Oranlarındaki Düşüşü Değerlendirmek İçin Çalıştay Düzenliyor

AKP Sosyal Politikalar Başkanlığı, Doğum Oranlarındaki Düşüşü Değerlendirmek İçin Çalıştay Düzenliyor

haberci haberci -
12 0

AKP, Doğum Oranlarındaki Düşüş İçin Çözüm Arayışında

AKP Sosyal Politikalar Başkanlığı, Türkiye’deki doğum oranlarındaki düşüşü değerlendirmek ve buna karşı öneriler geliştirmek amacıyla 2 Temmuz’da çalıştay düzenleyecek. Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Hakkı Öztürk, TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2001’de 2,38 olan toplam doğurganlık hızının 2023’te 1,51 çocuk olarak gerçekleştiğinin duyurulmasının ardından çalıştay düzenleme kararı aldıklarını ifade etti.

Sosyal Politikalar Başkanı ve Akademisyenler Çalıştaya Katılacak

Öztürk, Sosyal Politikalar Başkanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın ve akademisyenlerin katılacağı çalıştayın 2 Temmuz’da düzenleneceğini bildirerek, nüfus artış hızındaki düşüşe karşı önerilerin konuşulacağını ve daha sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sunulacağını kaydetti.

Üç Temel Başlıkta Çözüm Önerileri

Öztürk, çalıştayda doğum izni sürelerinin uzatılması, kadınların çalışma hayatında çocuk bakımının maddi olarak desteklenmesi ve ikinci-üçüncü çocuk teşviklerinin konuşulacağını belirterek, kısa, orta ve uzun vadeli çözüm paketleri hazırladıklarını aktardı.

Öztürk, nüfustaki yavaşlamanın küresel bir sorun olduğunu vurgulayarak, farklı ülkelerden örnekler alarak Türkiye’ye uygun bir model geliştireceklerini ifade etti. Amacın genç ve eğitimli nüfusu artırarak “demografik fırsat penceresi” adı verilen mekanizmayı oluşturmak olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar