Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Akaryakıt Zamları Ertelendi, Gece Beklenen Zamlar İptal Edildi

Akaryakıt Zamları Ertelendi, Gece Beklenen Zamlar İptal Edildi

haberci haberci -
13 0

Gece Beklenen Zamlar Ertelendi

Sektör kaynakları, resmi formüle göre bu gece benzine 1 lira 64 kuruş, motorine ise 1 lira 63 kuruş zam bekliyordu. Ancak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) fiili müdahalesiyle zam ertelendi. Bugünkü ve yarınki kurlar ile uluslararası fiyatlara göre yeniden hesaplama yapılacak ve 24 Haziran Pazartesi gecesi ne kadar zam olacağı netlik kazanacak.

ÖTV Zammı Geliyor

Son yıllarda hızla artan akaryakıt fiyatlarına temmuz ayı başında bir zam daha gelecek. 16 Temmuz 2023’te Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıtta maktu özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları 5 TL artırıldı. Asgari ücrete yapılan enflasyon artışı gerekçesiyle ara zam yapılmamasını isteyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ekonomi yönetimi, dolaylı vergi ve harçlara yüksek oranlı zam yapmaktan vazgeçmiyor.

Yaklaşık 2,5 TL’lik Zam Yolda

2024 yılının Ocak-Mayıs döneminde ÜFE artışı yüzde 17,87 oldu. TÜİK’in açıklayacağı haziran ayı ÜFE verileriyle birlikte, akaryakıttaki maktu ÖTV artış oranı da belli olacak. Bu durumda, maktu ÖTV tutarı benzinde 2,06 TL, motorinde ise 1,93 TL artacak. Geçen sene KDV de eklendiğinde vergi artışı benzinde 2,47 TL, motorinde 2,32 TL olacak.

Şu an maktu ÖTV tutarları bir litre benzinde 9,45 TL, bir litre motorinde 8,86 TL seviyesinde bulunuyor.

İlgili Yazılar