Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ABD ve Avrupa’da Ekonomik Gelişmeler ve Beklentiler

ABD ve Avrupa’da Ekonomik Gelişmeler ve Beklentiler

haberci haberci -
16 0

Fed’in Gelecek Adımlarına İlişkin Belirsizlik Devam Ediyor

ABD Merkez Bankası (Fed)‘nin gelecek dönem atacağı adımlara ilişkin belirsizlik devam ediyor. Enflasyonun istenilen seviyeye inmesi beklenirken, iş gücü piyasasındaki sıcaklık endişeleri azaltmaya engel oluyor. Bugün açıklanacak istihdam raporu, bu endişeleri rahatlatabilir.

İstihdam Raporu Beklentileri

Analistler, tarım dışı istihdam verilerinin geçen ay 190 bin kişi arttığını öngörüyor. Mayıs ayındaki 272 binlik artışın ardından beklentiler dahilinde gerçekleşecek veriler, iş gücü piyasasındaki soğumanın başladığına işaret edebilir.

ABD’de Seçim ve Ekonomi

ABD’de yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden’a destek artarken, ekonomik göstergeler ve politika faizleri de yakından takip ediliyor. ABD tahvil faizi, altın fiyatı ve dolar endeksi gibi faktörler de piyasaları etkilemeye devam ediyor.

Avrupa’da Ekonomik Durum ve ECB Politikaları

Avrupa’da ise sanayi üretiminde yaşanan düşüş, ekonomik aktivitenin yavaşladığına dair sinyaller veriyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri faiz indirimlerine sıcak bakarken, makroekonomik verilerin ECB’nin politikalarını etkilemesi bekleniyor.

Asya ve Yurt İçi Piyasalar

Asya’da Güney Kore hariç pozitif bir seyir varken, Japonya’da yaşanan satış baskısı dikkat çekiyor. Yurt içinde ise Borsa İstanbul’da yükseliş devam ederken, dolar/TL’de alıcılı bir seyir izleniyor. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde direnç ve destek seviyeleri yakından takip ediliyor.

İlgili Yazılar