Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD, Rus Filosunu İzlemek İçin Askeri Harekete Geçti

ABD, Rus Filosunu İzlemek İçin Askeri Harekete Geçti

haberci haberci -
16 0

ABD Kuzey Kuvvetleri Komutanlığı, Rus Filosunu İzlemeye Başladı

ABD Kuzey Kuvvetleri Komutanlığı (NORTHCOM), Miami Herald gazetesine yaptığı açıklamada, bölgede Rus filosunu izlemek için 3 muhrip ve 1 denizaltı keşif uçağının konuşlandırıldığını duyurdu.

ABD’den Endişe Ama Takip

Açıklamada, ABD’nin Rus filosunun bölgede bulunması ve faaliyetlerinden endişe duymadığı ancak güney Florida sahillerine yaklaşık 50 kilometre yaklaşması sebebiyle ABD savaş gemilerinin konuşlanmasına izin verildiği belirtildi.

Rutin Deniz Faaliyetleri Olarak Değerlendiriliyor

NORTHCOM’un açıklamasında, “Standart prosedürlere uygun olarak, uluslararası sularda Atlantik Okyanusu’ndan geçen Rus gemilerini aktif olarak izliyoruz. Rusya’nın bölgede konuşlandırılması ABD için doğrudan bir tehdit veya endişe oluşturmayan rutin deniz faaliyetlerinin bir parçasıdır.” ifadelerine yer verildi.

Küba Açıklaması

Küba Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, Rusya’dan 3 gemi ile 1 nükleer denizaltının başkent Havana’daki limanı ziyaret edeceği bildirilmişti. Açıklamada, “Gemilerin hiçbiri nükleer silah taşıyıcısı değil, dolayısıyla ülkemizde durmaları bölge için tehdit oluşturmuyor. Dostuk ve işbirliği içinde olduğumuz ülkelerin bu tarz ziyaretleri tarihi uygulamadır.” denildi.

İlgili Yazılar