Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD, İsrail’e Refah’a Saldırmama Önerileri Sundu

ABD, İsrail’e Refah’a Saldırmama Önerileri Sundu

haberci haberci -
5 0

Biden Yönetimi, İsrail’e Refah’a Saldırmama Çağrısında Bulundu

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan habere göre, adı açıklanmayan bazı ABD’li yetkililere dayanarak, Biden yönetimi son birkaç hafta içinde Netanyahu hükümetine Refah’a kapsamlı bir saldırı düzenlememesi için yeni öneriler sundu.

Öneriler İçerisinde Neler Var?

Söz konusu tekliflerde, İsrail’e Hamas liderlerine dair hassas istihbarat bilgileri ve nitelikli savunma unsurları sunuldu. Bu sayede İsrail ordusunun Refah’a geniş çaplı bir kara saldırısı düzenlemeden önce Hamas’ı hedef alabilmesi amaçlandı.

ABD’nin Taahhütleri

ABD, İsrail ordusuyla Hamas liderlerinin konumları ve Hamas’a ait tünellerle ilgili istihbarat bilgilerini paylaşmaya hazır olduğunu belirtti. Ayrıca, Biden yönetimi binlerce çadır kurulabilecek bir altyapı oluşturulması önerisinde bulundu. Bu altyapı, Refah’tan ayrılmak zorunda kalan Filistinlilerin barınabileceği alanları sağlayacaktı.

Gelecek Planlar ve Beklentiler

ABD’li yetkililer, Refah’tan başka bir yere nakledilebilecek Filistinli siviller için gerekli altyapının oluşturulmasının aylar alabileceğini belirtti. Ancak İsrailli yetkililerin bu süreye katılmadığı ifade edildi.

Tepkiler ve Yankılar

Amerikan Başkanı Joe Biden, Refah’a yapılacak büyük bir saldırı durumunda İsrail’e silah yardımlarını askıya alacağını açıklamıştı. Bu açıklamaya ABD’den ve İsrail’den tepkiler gelmişti.

İlgili Yazılar