Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. AB Ülkeleri, İsrail’e Silah Satışında AB ve Uluslararası Hukuku İhlal Ediyor

AB Ülkeleri, İsrail’e Silah Satışında AB ve Uluslararası Hukuku İhlal Ediyor

haberci haberci -
16 0

AB Ülkeleri Ortak Tutum Belgesi’ne Uymuyor

AB ülkeleri, 2008 tarihli Ortak Tutum Belgesi’ne rağmen İsrail’e silah sevkiyatını sürdürüyor. Bu durum AB ve uluslararası hukuk kurallarına aykırılık teşkil ediyor.

Ortak Tutum Belgesi’nin Yerel Mahkemelerdeki Önemi

AB ülkeleri, Ortak Tutum Belgesi’ne dayanarak İsrail’e silah sevkiyatını durdurmak için yerel mahkemelerde davalara karşılaşıyor. Ancak ülkeler, bu belgeye uygun hareket etme konusunda yetersiz kalıyor.

İnsan Hakları İhlallerinde Silah Ticaretinin Yasaklanması

Ortak Tutum Belgesi, uluslararası insancıl hukuka aykırı kullanım riski taşıyan silahların ihracat lisanslarının reddedilmesini öngörüyor. Bu kurala rağmen AB ülkeleri, İsrail’e silah satışını sürdürüyor.

Üye Ülkeler Arasında Bilgi Paylaşımı Eksikliği

Ortak Tutum Belgesi’ne göre üye ülkeler, silah ticareti ile ilgili bilgileri düzenli olarak diğer üyelerle paylaşmalıdır. Ancak son raporlarda bu bilgilerin eksikliği dikkat çekiyor.

Ulusal ve Ekonomik Çıkarlar Öne Çıkıyor

AB ülkeleri, İsrail’e silah satışında ulusal ve ekonomik çıkarlarını öne çıkarırken AB ve uluslararası hukuku ihmal ediyor. Bu durum, Ortak Tutum Belgesi’nin gerekliliklerine ters düşüyor.

STK’lerin Dava Süreçleri

Sivil toplum kuruluşları, İsrail’e silah sevkiyatını durdurmak için üye ülkelerin hükümetlerine karşı davalara devam ediyor. Yerel mahkemelerde bu konuda alınan kararlar, AB ülkelerini harekete geçirmeye yönelik önemli adımlar olarak görülüyor.

İlgili Yazılar