Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. AB-Mısır Yatırım Konferansı: Von der Leyen’den Önemli Açıklamalar

AB-Mısır Yatırım Konferansı: Von der Leyen’den Önemli Açıklamalar

haberci haberci -
12 0

AB ve Mısır Arasındaki Yeni Dostluk Dönemi

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Mısır’da düzenlenen AB-Mısır Yatırım Konferansı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Von der Leyen, Mısır ile AB arasında sadece 100 gün içinde yeni bir dostluk dönemi başlattıklarını belirterek, bu ilişkinin meyvelerini toplamaya başladıklarını ifade etti.

Yatırım ve Ticarette İşbirliği

Von der Leyen, Mart ayında Mısır ile yeni bir Stratejik ve Kapsamlı Ortaklık anlaşması imzaladıklarını hatırlattı. AB’nin Mısır’ın en büyük ticaret ortağı ve yatırımcısı olduğunu vurgulayan von der Leyen, AB’nin Mısır’a doğrudan yabancı yatırımların yüzde 40’ını gerçekleştirdiğini belirtti.

Yeni İş Fırsatları ve Yatırımlar

Mısır’ın bölgede stratejik bir konuma sahip olduğunu vurgulayan von der Leyen, binlerce şirket temsilcisini Kahire’ye getirdiklerini ve yeni iş fırsatları hakkında bilgi almak isteyen pek çok şirketin bulunduğunu ifade etti. AB’nin Mısır’a maddi yardım ve stratejik sektörlere yatırım yapma taahhüdünü hatırlatan von der Leyen, 7,4 milyar Euro tutarında bir finansman ve yatırım paketi açıkladıklarını belirtti.

Stratejik Yatırımlar ve İşbirliği

Von der Leyen, Mısır’daki stratejik yatırımları artırma taahhüdünde bulunduklarını, özellikle temiz enerji alanında işbirliğini güçlendirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Ayrıca, Mısırlı gençlere temiz teknoloji ve dijital eğitim sağlayacak 25 milyon avroluk bir projeye imza atacaklarını duyurdu. Von der Leyen, Avrupalı şirketlerin Mısır’la yeni anlaşmalar imzalayarak ortaklığı güçlendireceklerini belirtti.

İlgili Yazılar